Pamätáte si akú spoločenskú hru ste so svojimi deťmi hrali naposledy? Viete prečo sú pre deti tak potrebné? Malé deti sa vďaka spoločenským hrám, ktoré sú možno neraz v našich očiach podceňované, učia rozpoznávať tvary, farby, číslice či písmená, cibria si svoje logické myslenie a v neposlednom rade si vďaka nim rozvíjajú svoje sociálne či rečové schopnosti. Staršie deti učia vyrovnávať sa s prehrou alebo aj to, ako naložiť s výhrou, rovnako sa učia trpezlivosti, sústredenosti, sebaovládaniu a, čo je najdôležitejšie, učia sa niesť zodpovednosť za svoje kroky a rozhodnutia počas hry. Práve to im vie neraz pomôcť zorientovať sa aj v reálnom živote.

Človeče nehnevaj sa

Hra Človeče nehnevaj sa je ikonická hra nášho detstva – nachádzala sa skoro v každej domácnosti a od nej to šlo často cez klobúčik hop, kvarteto až po dostihy 🙂 Človeče však našťastie baví aj dnešné deti a na trhu je veľa rôznych variácií. Dnes vám predstavíme jednu verziu Človeče nehnevaj sa od švédskej značky Kids Concept, ktorá je aj v ponuke v našom eshope.
Princíp hry je samozrejme rovnaký, no prevedenie hry je oveľa viac zaujímavejšie, ako ho poznáme z minulosti. Jednotlivé figúrky totiž reprezentujú zvieratá, ktoré sa dajú nájsť vo švédskych lesoch. Aké zvieratká v nich vidíte vy? Medveď je asi celkom jasný a jednoduchý, no ak vás zaujímajú ďalšie zvieratká, tak jedno z nich je vraj lumík – drobný arktický hlodavec, ďalšie je vydra a posledné je myš.
Táto hra je vhodná pre deti od troch rokov a je ako stvorená na spoločný čas rodičov s deťmi. Hra je svojimi rozmermi vhodná aj na cesty, takže ak sa náhodou niekam vyberiete, určite si ju nezabudnite zbaliť. Jej veľkosť je totiž 20x20cm a okrem 16 figúrok k nej budete potrebovať už iba kocku. Aj vďaka nej sa deti hravou formou naučia počítať, vyhrávať alebo prehrávať, no hlavne spoločne tráviť čas so svojimi najbližšími.
Tak, ako sa páči vám?

  

Hmataj a nájdi

Ak hľadáte spoločenskú hru pre deti vo veku 2 rokov, tak by ste istotne mali venovať pozornosť práve vedierkovej hre Hmataj a nájdi od značky Vilac, ktorá je známa svojim retro dizajnom. Pochádza z Francúzska a vyrába hračky pre najmenšie deti, prvé spoločenské, ale aj rôzne outdoorové hry pre staršie deti. „Vedierkových“ hier majú niekoľko a konkrétne táto je pre tie najmenšie deti a dá sa hrať na niekoľko spôsobov. Hra obsahuje 20 rôznych figúrok, 20 rôznych kartičiek so zobrazenými figúrkami a jedno vedierko, v ktorom sa dá všetko pekne uskladniť a odložiť.

Ak sa s ňou bude zoznamovať dvojročný drobec, tak ho istotne bude najviac zaujímať to aké zvieratká, potraviny alebo dopravné prostriedky obsahuje. Keď sa s ňou poriadne zoznámi, prichádza čas na prvú hru. Na začiatok úplne stačí, keď so zatvorenými očami  vytiahne z vedierka prvú figúrku a zistí, čo drží v ruke len na základe hmatu. Na prvý pohľad sa to možno zdá ako niečo jednoduché, no vôbec to tak nie je. Alebo sa môže naučiť rozdeľovať predmety podľa toho, či sú to zvieratká, potraviny alebo veci na oblohe. Ak by bola hra pre nejaké dieťa stále náročná, nie je nič jednoduchšie ako upraviť pravidlá hry – začať s menším počtom predmetov alebo im dovoliť nazrieť do vrecúška.

Staršie deti môžu hrať hru v podobe lotta alebo binga spolu s priloženými obrázkovými kartami jednotlivých predmetov. Hráč si z kôpky vytiahne kartičku a následne musí hmatom nájsť vo vedierku rovnaký predmet, ako je zobrazený na kartičke. Ak sa mu podarí nájsť správny predmet, necháva si kartičku aj predmet u seba a získava tým bod. Ak vytiahne zlý predmet, posunie kartičku ďalšiemu hráčovi, ktorý sa ho pokúsi nájsť vo vedierku. Po každom kole sa predmety vrátia naspäť do vedierka, aby sa hra nezjednodušovala. Hra končí, keď zmizne z kôpky posledná kartička a výhercom sa stane ten, kto má pred sebou najviac kartičiek. Hra obsahuje ešte bombu, ktorú si nechce vytiahnuť žiaden hráč, pretože by potom musel vrátiť všetky svoje uhádnuté kartičky.
Hmataj a nájdi sa dá hrať aj ako bingo. Každý si vyberie 4 rôzne kartičky, zloží si z nich kruh a čaká, kým napríklad rodič vytiahne predmety zobrazené na jeho kartičkách z vedierka. Vyhráva v prípade, že sú z vedierka von všetky jeho predmety.

 

Akrobat

Francúzska značka Janod prináša na detský trh hračky vhodné pre deti od jedného roku až po deväťročné deti. Jednou z nich je aj spoločenská hra Akrobat, ktorá deťom pomôže zlepšovať ich motorické schopnosti, sústredenie a trénujú si vďaka nej aj základy strategického myslenia. Z kartónových podložiek s farebnými kruhmi je potrebné postaviť pomocou drevených akrobatov tú najvyššiu vežu. Aby to však nebolo také jednoduché, hra obsahuje aj 3 kocky, vďaka ktorým budete vedieť, na ktoré farby máte akrobatov umiestniť. Prehráva ten, ktorému veža spadne. Hra obsahuje 20 kartónových podložiek, 57 malých mužíkov – akrobatov a 3 kocky s farbami. Je vhodná pre deti od 5tich rokov, no zabávať sa pri nej vedia aj mladšie deti, predovšetkým ak majú pri sebe pomocnú ruku svojich rodičov. Aj vďaka tejto hre zažijete doma zábavnú a čarovnú atmosféru plnú smiechu pri stavaní tej najvyššej veže široko ďaleko.

 

Lotto Zvieratká

Poslednou hrou, ktorú vám v dnešnom článku chceme spomenúť je hra Lotto Zvieratká od holandskej značky Little Dutch, ktorú už istotne veľmi dobre poznáte. Hra je pre deti od troch rokov a je pre 2 až 4 hráčov. Obsahuje 4 krásne ilustrované farebné dosky s predlohami a 24 kartičiek s obľúbenými zvieratkami. Každá doska má svoju vlastnú tému: oceán, farma, hmyz a zvieratká na dvore.
Každý hráč si vyberie jednu dosku s témou a 24 kartičiek sa rozloží okolo obrázkom dole. Následne jeden hráč otočí jednu kartičku, ak sa obrázok na kartičke nachádza aj na jeho doske, priloží si túto kartičku na daný obrázok. Ak ten obrázok na doske nemá, položí kartičku na svoje miesto obrázkom dole. Ostatní hráči musia dávať dobrý pozor, aby si zapamätali umiestnenie jednotlivých kartičiek. Vyhráva ten, kto prvý zaplní svoju dosku všetkými kartičkami.
Vďaka tejto hre si deti precvičujú predovšetkým svoju pamäť a pozornosť, keďže musia dávať veľký pozor na to, aký obrázok sa nachádza na kartičkách./user/documents/upload/blog2/lotto-zvieratka-4-minilove-300x300.png

  

Tak ako ste na tom vy?

Hrávate u vás doma spoločenské hry, ktoré sú určené pre mladšie deti? Spoločenská hra nie je iba o tom, že sa v nej kupujú kone, budovy či ulice. Našťastie je už dnešná ponuka veľmi pestrá a vy si viete vybrať takú, ktorá zabaví nielen vaše dieťa, ale aj vás. Tak po akej spoločenskej hre siahnete najbližšie vy s vašimi deťmi?