Kedy naposledy ste si skúsili poskladať nejaké puzzle?

Vytváranie obrázkov kúsok po kúsku je zábava pre rodinu aj jednotlivcov. Je jedno, či si vyberiete 200 dielnu klasiku Londji, magnetické puzzle Janod alebo zvukové puzzle Little Dutch. Všetky majú spoločnú jednu veľmi dôležitú vec – ich skladaním si trénujeme mozog. Zahraničné štúdie ukazujú, že je dôležité používať pravidelne každú časť mozgu, aby ste zabránili jeho oslabeniu. V zásade platí, že čím viac pracujete s rôznymi časťami mozgu, tým ľahšie sa rozvíjajú nové nervové spojenia, vďaka čomu bude náš mozog stále v dobrej forme. A práve vďaka puzzle si ľudia precvičujú obe hemisféry. Nuž a platí to tak samozrejme aj u detí 🙂

Puzzle sa našťastie teší popularite aj dnes, napriek tomu, že žijeme vo veľmi digitálnej dobe a v dospelosti sa tejto zábave venujem podstatne menej času ako v detstve. Vraciame sa k nej práve vtedy, keď sa staneme rodičmi a tento svet plný malých kúskov začnú objavovať naše deti. Práve vtedy tomu čaru podľahneme opäť a často skladáme obrázky s nimi.

Čo všetko hra s puzzle rozvíja?

Precvičovanie jemnej motoriky – tento bod asi nemusím nijak špeciálne pripomínať, pretože predpokladám, že každý z nás, kto si raz nejaké puzzle skúsil poskladať vie, aké náročné je niekedy dopasovať jeden dielik ku druhému. Pri malých deťoch to platí niekoľkonásobne aj v prípade, že neskladajú práve 200kusové puzzle, ale iba napríklad to z ôsmich kúskov. Vďaka hre s puzzle si deti precvičujú úchop, prácu s prštekmi a napasovanie dielika ku dieliku.

Skladačka tiež učí malé deti o koncepcii „celku“ a o tom, že každý kúsok predstavuje zlomok širšieho a nejakého väčšieho obrazu, ktorý je niekedy veľmi ťažké predstaviť si. Pomáha tiež rozvíjať základné zručnosti, ako sú rozpoznávanie tvarov, koncentrácia, stanovenie cieľov, trpezlivosť a pocit dobrých výsledkov. Keď sa puzzle podarí poskladať, zvyšuje sa produkcia dopamínu v mozgu. Tento neurotransmiter pomáha, aby sa cítili šťastnejšie a môže mať vplyv na ich pamäť, motiváciu a koncentráciu.

A neplatí to iba pri deťoch, ale aj pri nás dospelých – koho z nás nepoteší a nemotivuje, keď sa nám niečo podarí úspešne dokončiť?

V eshope Minilove nájdete veľmi širokú ponuku rôznych druhov puzzle od mnohých značiek

Nedávno k nej pribudli rôzne verzie puzzle od španielskej značky Londji, ktorá sa netají tým, že si dáva záležať na celom procese výroby jednotlivých skladačiek a aby skladanie nebolo také jednoduché, vyrábajú dokonca obojstranné verzie puzzle 🙂

Je len na vás, ktoré z nich pre seba alebo svoje dieťa vyberiete. Zaujala vás 100 dielna verzia s vílou, dlhé puzzle Veľká Jazda, ktoré má veľkosť 3 metre alebo obojstranné puzzle Strom, ktoré z jednej strany znázorňuje listnatý strom a na druhej strane zase strom bez listov v období jesene a zimy? Aj vďaka tejto činnosti môžeme spoznávať nové veci okolo nás. Napríklad puzzle s témou dinosaurov, vesmíru, našej planéty alebo ľudského tela, menia “obyčajnú” skladačkovú hru na niečo, pri čom sa nielen deti môžu dozvedieť niečo nové.

Okrem jemnej motoriky či koncentrácie si vďaka hre s puzzle môžu deti neraz precvičiť aj pamäť, keďže neraz je potrebné zapamätať si rôzne tvary, či farby v puzzle skladačke, čo môže byť niekedy náročné pri pohľade na všetky ďalšie kúsky, z ktorých sa obrázok skladá. Zároveň sa zoznamujú s princípom pokusov a omylov, keďže dieliky jednotlivej skladačky treba otáčať a skúšať prikladať z rôznych strán.

Ako to máte doma so skladaním puzzle vy?

Už vaše dieťa objavilo čaro obrázkov rozdelených na malé kúsky? Akým štýlom začína obrázok skladať? Od okrajov alebo od najľahšej časti na celom obrázku? Triedia si všetky dieliky podľa farieb? Pre nás rodičov je dôležité nezabudnúť, že aj pri skladaní puzzle vieme s našim drobcom stráviť kvalitný čas, pri ktorom posilníme jeho sociálne zručnosti. Nie je to hra iba pri jednotlivca, pri ktorej sa viacerí hráči nedokážu zabaviť, práve naopak a netreba na to zabúdať!