Poznáte nejaké deti, ktoré by nezaujímali magnety? Každý z nás si iste pamätá, ako objavil čaro priťahujúcich a odťahujúcich sa magnetov, ktoré sme sa neraz pokúšali spojiť nasilu a dokázať si, že magnetické polia prekonáme 🙂
Magnety patria do detského sveta aj teraz a je s nimi rovnaká zábava, len možnosti výberu správnej magnetickej hračky, sú podstatne väčšie. Okrem radosti z hry, prispievajú aj lepšiemu vývoju detí. Deti sú od narodenia veľmi zvedavé, preto ich fungovanie magnetov vždy veľmi zaujme, no ak je to v spojení s nejakou zaujímavou hrou a hračkou, tak je to často zábava na veľmi dlhý čas.

Rozvoj jazykových znalostí

Počuli ste už o magnetických knihách? Francúzska značka Janod prišla pred pár rokmi s originálnou formou magnetickej hry – s magnetickou knihou. V ponuke nájdete niekoľko rôznych verzií. Nie je to klasická kniha, avšak v prípade, že ich máte doma viac, dajú sa krásne poukladať do poličky. Pre menšie deti je vhodná napríklad tá so zvieratkami, kde sa deti okrem skladania zvieratiek môžu učiť aj to, aké zvuky vydávajú a aj vďaka tomu si posilnia svoje jazykové znalosti. Deti si môžu vyskladať 10 rôznych zvieratiek z 30tich magnetiek. Každé zvieratko sa skladá z troch magnetiek, ktoré naučia deti rozlišovať jednotlivé farby a vzory.

Pre staršie deti je vhodná napríklad magnetická kniha Rozprávky, pri ktorej sa s rodičmi môžu rozprávať o postavičkách, ktoré istotne poznajú z klasických detských rozprávok. Aj tá obsahuje 30 magnetických častí a 10 rozprávkových postavičiek. Nájdete medzi nimi červenú čiapočku, hladného vlka alebo ježibabu, no nechýba tam ani princ s princeznou.

Učíme sa abecedu

Prejavil váš drobec záujem o písmenka alebo máte doma školáka, ktorý potrebuje pomôcť s ich rozpoznávaním?
Drevený magnetický kufrík obsahuje klasickú čiernu tabuľku na kreslenie kriedou, ale aj bielu tabuľku na kreslenie a písanie fixkami. Nájdete tu magnetickú stranu so 42 magnetmi (27 písmen, 10 číslic a 5 znamienok), s ktorými bude učenie jedna veľká zábava. Okrem toho kufrík obsahuje ešte jednu pieskovú tabuľku a špeciálne pero k nej. Svoj výtvor si deti nakreslia a keď ich omrzí, jednoducho ho zmažú a nakreslia ďalší. Samozrejmosťou sú pribalené farebné kriedy a hubka na čistenie. Myslím si, že tento kufrík bude trefou do čierneho u väčšiny detí predovšetkým vďaka jeho variabilite.
Druhým zaujímavým kúskom je opäť magnetická kniha, avšak s teraz s tematikou abecedy, v ktorej nájdete 26 rôznych kartičiek s predlohami (kráľovná, robot, traktor…) a 104 farebných písmen. Deti si na magnetickú stranu knihy položia obrázok s anglickým slovom a vedľa si z písmen môžu slovo zopakovať.

Máme doma malého spisovateľa

Ak vaše dieťa rado vymýšľa rôzne príbehy a veselé postavičky, tak by ho istotne mohla baviť magnetická kniha Zvieratá puzzle, ktorá obsahuje 8 kartičiek s rôznymi predlohami a 72 magnetických dielikov. Práve vďaka toľkým častiam sa môžu deti pokúsiť vytvoriť vlastné verzie zaujímavých zvieratiek.

Ďalšou zaujímavou hračkou je magnetická kniha Vianoce, ktorá obsahuje až 110 kusov magnetiek, ktoré navrhla obľúbená slovenská ilustrátorka Edita Hajdu. Súčasťou sú klasické vianočné motívy, aké poznáme z nášho regiónu – vianočný stromček, ozdoby, darčeky, snehuliaka, sánky, Mikuláša s vrecom plným dobrôt, medovníky či postavičky detí, rodičov, starých rodičov, rozkošných zvieratiek a mnohé ďalšie. Vďaka nej už nič nebráni vymýšľaniu rozprávkových zimných príbehov aj v teplejších mesiacoch 🙂

Počuli ste už o emocionálnej inteligencii?

Radosť, smútok, strach, hnev… Ako sa deti cítia v rôznych situáciách, ako pocity vznikajú a ako ich pochopiť? Čo je to empatia? Existujú hry, ktoré uľahčia deťom spoznať a pomenovať pocity, ktoré bežne prežívajú a pochopiť význam empatie a vzťahov.
Ak máte chuť zvyšovať emocionálnu inteligenciu vášho dieťaťa a neviete ako začať, možno vám v tom pomôže magnetická hračka Emócie a pocity. Skvelá hra, ktorá pomôže deťom naučiť sa lepšie pracovať a pochopiť jednotlivé emócie a pocity. Ich úlohou je rozoznať danú emóciu z priložených kariet a následne správne pridávať na magnetickú dosku tváričku s emóciou, obliecť dieťaťu tričko a priradiť k nemu správneho smajlíka. Naučia sa tak rozpoznať výraz tváre pri nahnevaní, pri plači, ale aj pri prekvapení či radosti. Následne si môžete hravou formou vysvetliť, prečo dochádza k týmto situáciám a ako im vieme čeliť v živote.
Magnetická hračka Emócie a pocity obsahuje 1 magnetickú drevenú dosku, 27 magnetiek a 20 ilustrovaných kariet, ktoré zobrazujú rôzne emocionálne situácie. Je vhodná pre deti od dvoch rokov.

Niečo magnetické pre všetkých školákov

Máte doma malého lekára, astronauta alebo cestovateľa? Máme pre nich ideálne hračky 🙂

S magnetickou skladačkou Ľudské telo sa zabaví celá rodina. Obsahuje tabuľku s anatómiou ľudského tela, 76 magnetickými dielikov  a 4 predlohy v slovenskom jazyku (+ v ďalších cudzích jazykoch) . Vďaka nim sa deti naučia podrobnosti o ľudskom tele – jednotlivé orgány, kosti aj svaly. Stačí si zavesiť magnetickú tabuľku a začať ukladať jednotlivé magnetky na správne miesto. Môžete si pribaleným ukazovátkom popozerať, aké svaly máme na nohe a aké v oblasti hrudníka. Potom prejdete na kosti a nakoniec si porozprávate o všetkých orgánoch.

Ak hľadáte vhodný darček pre malého astronauta alebo astronautku, tak tu pre nich máme Magnetická hračka Vesmír. Je to skvelá hračka, ktorú si obľúbia všetky deti bez ohľadu na to, či už poznajú planéty, alebo ich iba začínajú skúmať. S 20 magnetkami sa naučia pomenovať jednotlivé planéty, ale nájdu tu tiež parádnu vesmírnu raketu a môžu s kozmonautom cestovať po mliečnej dráhe. Okrúhla magnetická tabuľa na zavesenie má priemer 50 cm, hrúbku 1 cm.

U malých cestovateľov istotne neostane bez povšimnutia Magnetická mapa sveta, ktorej súčasťou je aj 78 drevených magnetov, pod ktorými sú ukryté ďalšie údaje a pomocou mnohých zaujímavých obrázkov vtipne vystihuje dané miesto na Zemi. Naučí deti názvy jednotlivých krajín, hlavné mestá, veľké rieky, moria aj oceány.

 

Koordinácia očí a rúk

Toto je zručnosť, s ktorou malé deti niekedy zápasia. Jedná sa o súčasné použitie rúk a očí. Tieto zručnosti sú obzvlášť dôležité pri každodenných úlohách, ako je písanie, zapínanie gombíkov, šnurovanie šnúrok na topánkach alebo nalievanie vody do pohára. Hračka s magnetickými kockami môže byť tou, ktorá pomôže zlepšiť koordináciu očí a rúk. U nás v ponuke je to napríklad 24 dielna magnetická stavebnica Tegu. Keď dieťa vezme do ruky jednu časť stavebnice a spojí ju s inou, rozvíja si povedomie o vzťahu medzi očami a rukami. Stavebnica obsahuje 24 kusov a je zabalená v peknej krabičke, v ktorej ju môžete skladovať po dlhé dlhé roky. Môžete z nej postaviť dvoch koníkov, veľkého robota, dinosaura a pod. Záleží len na detskej fantázii. Jednotlivé stavebnice sú navzájom kompatibilné. Čím viac setov, tým je aj stavebnicový svet Tegu väčší a farebnejší a pre vás to znamená viac a viac možností.

Ak máte doma dieťa, ktoré ku hre potrebuje aj dávku pohybu, tak si pozrite ponuku magnetických terčov 🙂 4 rôzne motívy, pričom každý terč je obojstranný, takže si ho môžete pokojne obracať. Ide o veľmi bezpečnú detskú verziu, ktorá obsahuje magnetické šípky, takže nehrozí nikomu nič nebezpečné. Stačí sa pri hádzaní dobre sústrediť, hodiť a pobehnúť si po šípky, aby ste mohli hádzať ešte raz. Po hre môžete terč pokojne nechať visieť, pretože vďaka svoju dizajnu je vhodným doplnkom aj do detskej izby, alebo ho odložiť naspäť do krabice, vďaka ktorej ho môžete zobrať aj na výlet na chalupu alebo k starým rodičom a zahádzať si s nimi.

Trénovanie jemnej motoriky a trpezlivosti

Ak hľadáte hračku na precvičenie jemnej motoriky vášho drobca, tak pre vás máme magnetické labyrinty, ktoré deti zabavia na ozaj dlhú dobu. Stačí na to špeciálne bludisko s guľôčkami a špeciálne magnetické pero, ktoré pomáha viesť farebné guľôčky až do cieľa. Pozor však na rôzne nástrahy, ktoré s istotou precvičia aj detskú trpezlivosť, lebo to naozaj nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Labyrinty majú rôznu tematiku – Život v oceáne, Život v lese, Život v úli alebo kvetinky.

 

Aká je to farba? Aký to má tvar?

Chcete svoje deti naučiť rozpoznávať tvar, veľkosť, počty a dokonca aj farby a vzory? Skúste si pozrieť Magnetické tvary v kufríku od značky Djeco, ktoré obsahujú 20 predlohových obrázkov a 35 drevených magnetov rôznych farieb a tvarov.
Keď sa chcú hrať deti s týmto kufríkom, musia vyriešiť jeden problém – ako zrealizovať to, čo majú na mysli alebo vidia na obrázku. Napríklad, ak chcú vytvoriť dom, jednotlivé samostatné kúsky magnetov môžu vyzerať tak, že z nich dom nikdy nebude. Ale akonáhle prídu na to, ako to urobiť, osmelia sa – kúsok po kúsku, magnet po magnete, až kým nebudú schopné postaviť dom. Aj táto hračka pomôže precvičiť si nielen ich jemnú motoriku, ale hlavne predstavivosť. Okrem iného ich môžete poprosiť, aby rozdelili jednotlivé časti podľa farieb alebo tvarov.
Ak hľadáte niečo pre menšie deti, tak vám rada napíšem viac o magnetickej tabuľke Učím sa farby od značky Janod. Zabaviť sa s ňou dá hneď niekoľkými spôsobmi – Na tabuľke môžu deti kresliť kriedami, alebo použiť jednu z pribalených predlôh a dotvoriť si obrázok farebnými krúžkami. Veselému sloníkovi chýbajú oči, krab nemá kompletné klepetá, korytnačke treba dorobiť pancier… Táto magnetická tabuľka obsahuje tabuľku na kreslenie, 10 obojstranných kariet, 42 magnetických čipov a krabičku kried.

Tak ako? Našli ste niečo nové magnetické pre vaše deti? Ponuka je naozaj široká a každé dieťa si v nej istotne nájde svojho favorita. A istotne nielen dieťa 🙂