Koľko darčekov bude čakať pod stromčekom vaše dieťa tento rok? Preferujete radšej viac drobnejších, nech sú to Vianoce ako z rozprávky, alebo ste skôr za minimalizmus a investovanie do jedného väčšieho darčeka?

Starí rodičia a ostatní príbuzní z rodiny často pri výbere darčekov tápajú a nevedia, čo by mali kúpiť, čo by dieťa potešilo. Stáva sa to predovšetkým vtedy, ak nežijú spoločne v rovnakej domácnosti, v momentálnej situácii sa nenavštevujú tak často, a práve preto nevedia, čo všetko už deti doma majú. Vybrať im vhodný darček je preto často dosť náročný výkon. Tak prečo im to neuľahčiť?

Prinášame vám pár tipov na hračky, ktoré sú možno o čosi väčšie (áno, možno aj drahšie), ale pokojne môžu byť tým hlavným darčekom pod vianočným stromom, ktoré si dieťa s radosťou rozbalí. Či už od vás rodičov, alebo sa na ten darček poskladajú napríklad starí rodičia a zvyšok rodiny.

Obľúbená hračka pre najmenšie deti

Aktivity kocka olive Húsky býva veľmi obľúbenou hračkou pre najmenšie deti, ktoré sa so svetom iba zoznamujú a potrebujú si všetko obchytkať a niekedy aj ochutnať. Už 9 mesačné deti majú rady hračky, pri ktorých môžu niečím búchať, otáčať to, otvárať a na tieto činnosti už začína používať obe ruky súčasne. Postupne sa deti učia púšťať jednotlivé hračky vedome, a tak všetko čo páda, točí sa či vkladá je predmetom ich veľkého záujmu.
Táto kocka patrí do kategórie skvelých montessori hračiek, ktoré ponúkajú deťom rôznorodé aktivity. Každá strana tejto kocky v sebe skrýva rôzne aktivity, a tak sa s ňou vie dieťa hrať na niekoľko rôznych spôsobov. Na jednej strane sú ozubené kolieska, ako je možné, že keď sa zatočí jedno, tak sa točia všetky tri? Nám dospelým sú tieto veci samozrejmé, ale pre malé deti je to fascinujúci objav. Zisťovanie ako je možné, že nejaká kocka pasuje iba do jedného otvoru a do iného je veľká či malá? Drevená aktivity kocka je vyrobená z vysokokvalitného dreva s povrchovou úpravou v krásnych pastelových farbách. Takže o bezpečie vášho drobca sa nemusíte vôbec báť a stačí si iba vybrať vhodnú farebnú kombináciu. A podľa fotky vyššie je viac ako zrejmé, že sa s ňou rady zahrajú aj o niečo staršie deti.

A práve pre tie, ktoré už objavili čaro chôdze je zaujímavou voľbou vozík s kockami, ktorý si môžu tlačiť hore dole podľa chute a potreby 🙂 Výška rukoväte sa dá jednoducho nastaviť podľa výšky vášho dieťaťa, a tak sa môže počas prvých krokov pohodlne pridržiavať. V prípade, že chôdze bolo dosť, môže si oddýchnuť pri hre s kockami. Deti vo veku okolo 15 mesiacov už vedia na seba položiť 3 kocky a pomaly začínajú objavovať čaro skladania. Vozík má 27 drevených kociek rôznych tvarov a vybrať si môžete z modrej alebo ružovej verzie.

Keď už deti zistili, že chodiť a naháňať sa je zábava, prichádza čas na kočíkovanie 🙂 Platí to nielen u dievčat ale aj u chlapcov, že kočiar býva veľmi obľúbenou detskou hračkou. Deti jednoducho baví niečo tlačiť a keď v tom môžu aj niečo alebo niekoho voziť, je to ešte väčšia paráda. Práve tieto malé rolové hry, keď sa deti starajú o bábiky a kočíkujú ich, im dodávajú kúsky empatie, ktoré ocení hlavne ich okolie v dospelosti. Vďaka hre s bábikou a kočiarom sa môžu naučiť ochraňovať mladších a slabších a naučia sa aj viac o tom, ako sa starať o ostatných a byť k nim jemnejší. Nebojte sa preto porozmýšľať, či by sa nenašiel u vás doma niekto ochotný, kto by sa s kočiarom rád pohral.

Vyberte vianočný darček, ktorý podporí hru rolových hier

Pre staršie deti, ktoré už objavili čaro rolových hier, ktoré sme vám už pred časom spomínali, je vhodná napríklad drevená kuchynka Little Dutch pink. Deti tu nájdu všetko, čo pre prípravu chutných jedál budú potrebovať – dve varné dosky, riad, hodiny (aby nám niečo neprihorelo), antikorový drez, otváraciu rúru s magnetkou a drevený kohútik. Gombíky pri otáčaní vydávajú zvuk, ako keby deti boli v tej ozajstnej dospeláckej kuchyni. Treba priznať, že kuchynka nie je kúsok, ktorý sa doma “stratí”. Je väčších rozmerov, a preto treba rátať, že zaberie isté miesto. Má však viaceré poličky a priehradky, takže bude pre deti jednoduché udržať si v nej poriadok.

Sú však deti, ktoré nebaví zvŕtať sa v kuchyni a radšej zoberú do ruky kladivo a iné nástroje zručných majstrov. Práve pre ne by mohol byť zaujímavým darčekom pracovný stôl Little Dutch, ktorý obsahuje až 48 častí, a tak môžu deti smelo pomáhať rodičom pri opravovaní a stavaní nových vecí v domácnosti 🙂 Môžete spolu montovať, píliť, búchať, skrutkovať, lepiť, pribíjať… Jednoducho tráviť spoločný čas zmysluplne. Deti si dokonca môžu náradie pripevniť na montérsky opasok, ktorého veľkosť sad á jednoducho prispôsobiť. Na tabuľku si deti môžu napísať zoznam úloh a môžu sa pustiť do majstrovania. Pracovný stôl je vyrobený z kvalitného dreva, dodávaný v peknej modrej pastelovej farbe. Krásne dotvorí a oživí každú detskú izbičku.

A ak vám môžem poradiť z vlastnej skúsenosti, tak si obzrite tento domček pre bábiky od značky Little Dutch. Predminulé Vianoce ho dostala moja dcérka od mojich súrodencov. Tento rok som zase ja vybrala tento domček ako darček pre neterku a verím, že bude mať u nej rovnaký úspech ako má u nás. Domček má prízemia a poschodie a jeho súčasťou je aj 19 kúskov nábytku či nálepky, ktoré si deti môžu nalepiť podľa vlastnej chute. Práve vďaka nim vznikne u každého z nás naozaj jedinečný kúsok príbytku pre bábiky. A aby ste vedeli, tento domček neobyčajný a premyslený do posledného detailu. Vyrobený je z kvalitného dreva, modré okenice môžete otvárať a zatvárať, a to najlepšie príde na koniec: strecha sa dá vyklopiť a uvidíte ďalší krásny priestor, podkrovie v podobe záhradky. No kto by nechcel bývať v takomto domčeku? Už v ďalšom článku vám ukážeme, ako si ho môžete vianočne vyzdobiť, a tak dopriať kúsok sviatkov aj jeho malým obyvateľom.

 

Či sa už necháte inšpirovať týmto článkom, alebo ste deťom už darčeky vybrali dávno, veríme, že sviatky prežijete v krásnej rodinnej a pohodovej atmosfére so svojimi blízkymi a zažijete najkrajší zázrak Vianoc.