Každý rodič túži po tom, aby jeho dieťa malo čo najviac podnetov na učenie a rozvíjanie sa, pretože nikto z nás nechce nič zanedbať. Všetci dobre vieme, že predovšetkým v láskavom, bezpečnom a podnetnom prostredí sa zmysly detí môžu dostatočne rozvíjať. Mozog každého z nás sa v detskom veku vyvíjal veľmi rýchlo – nuž a odvtedy sa nič nezmenilo a platí to tak aj pre dnešné deti. Vedeli ste, že prostredníctvom zvukov, dotykov, zraku, chuti alebo aj čuchu sa tvorí v detskom mozgu množstvo nervových spojení?

Prinášame vám preto pár tipov na hračky, ktoré si vo vašej domácnosti nájdu využitie a v rozvoji vašich detí budú skvelými pomocníkmi. Jedným z nich sú aj deky a hrazdičky, ktoré si našli svoje miesto pravdepodobne v každej domácnosti s malým bábätkom. Deky s hrazdičkami využijú rodičia pri bežných činnostiach,  predovšetkým pri tých, na ktoré potrebujú obe ruky, avšak stále chcú mať prehľad o tom, čo robí ich drobec. Práve preto sú tieto deky pre bábätká také obľúbené – dajú sa totiž jednoducho rozložiť kdekoľvek.

 Medzi novinky značky Little Dutch patrí aj hracia deka Kvety a motýle, ktorá je vyrobená z jemného plyšu s mnohými hracími prvkami, ktoré deti zabavia na dlhší čas. Nájdete na nej zrkadlo, hrkálku, šuštiace časti, či dokonca hryzátko… Rovnako zaujímavá je aj verzia hracej deky Námornícky záliv od tej istej značky. Obe majú rozmer 80 x 100 cm a využijete ich nielen doma ale aj na cestách. Ak budete chcieť deku oživiť, máme pre vás tip v podobe detskej drevenej hrazdičky Húsky od rovnakej značky.

Značka Taf toys ponúka penovú hraciu deku Savana, ktorá má rozmery 150 x 200 cm a dá sa zložiť do tvaru pohodlnej tašky, takže s vami môže cestovať  kamkoľvek. Deka je obojstranná – z jednej strany nájdete farebné zvieratká, z druhej minimalistický bielo – šedý dizajn. Súčasťou tejto deky je aj súbor 6 obojstranných kartičiek s označením veku 1 mesiac – 12 mesiacov. Práve to je skvelý a obľúbený tip ako si zvečniť prvý rok vášho bábätka na fotkách.
Zaujímavou voľbou je aj detská deka s hrazdičkou Severný pol, ktorá stimuluje u detí zvedavosť a pomáha rozvíjať jemnú motoriku chytaním hračiek. Súčasťou deky je tiež odnímateľná hrazdička so zavesenými hračkami, ktoré sa dajú používať aj samostatne v kočíku či v postieľke.

A keď sme už otvorili tému hračiek na zavesenie do auta či kočíka, tak nemôžeme zabudnúť na hracie pulty do auta. Pre malých milovníkov zvieratiek je tu verzia Koala a pre dobrodruhov zase Severný pól. Tieto hracie pulty sú výborným pomocníkom na cestách. Deti nielen zabavia, ale rodičia majú možnosť kontroly bábätka pomocou zrkadielka.

Deti sa učia spoznávať okolitý svet aj ochutnávaním a oblizovaním, práve preto by sme pri výbere hračiek mali dávať pozor aj na ich nezávadnosť. Tikiri Safari hryzadielka sú vyrobené z mäkkej prírodnej gumy z kaučukového stromu Hevea a sú ručne maľované netoxickými rastlinnými farbami. Zvieratká nemajú žiadny otvor, cez ktorý by sa do ich vnútra mohla dostať voda alebo sliny, takže sú ideálne ako hračka do kúpeľa. Rodičia a deti ich určite ocenia aj pri prerezávajúcich sa zúbkoch.

 

Veľmi obľúbenou hračkou pre deti do jedného roka sú aj mäkké textilné knižky

Ani my v Minilove sme na ne nezabudli a rozhodli sme sa do ponuky zaradiť novinky od značky Little Dutch. Veľká plyšová knižka Kvety a motýle v sebe ukrýva hneď niekoľko aktivít. Zvieratká a kvietky zaujmú deti na prvý pohľad a rôzne druhy použitých materiálov a textúr napomôžu rozvíjaniu hmatu. Okrem zvieratiek a kvietkov nájdete v knižke tiež zrkadlo či rôzne “šuštivé” časti, ktoré upútajú dieťatko na prvý dotyk. Pre malých námorníkov sme vybrali verziu veľkej plyšovej knihy Námornícky záliv.

Ak máte doma bábo, ktoré nie je veľkým fanúšikom ležania na brušku, skúste mu ukázať, aká veľká zábava môže byť hra so sadou kariet pre hru na brušku od značky Taf toys. Je to súprava farebných a dvojfarebných obrázkov, ktorá pomáha rozvíjať zrak a jemnú motoriku od narodenia. Zaujímavou alternatívou môže byť aj Knižka pre hru na brušku v tvare stolného kalendára, ktorá ponúka dve rôzne strany, ktoré využijete počas prvých mesiacov s vašim drobcom naplno.

Vybrať vhodný darček je výzva nielen pre rodičov

Keďže vieme, že vybrať vhodný darček, vhodnú hračku nie je výzva iba pre samotných rodičov, ale aj pre zvyšok rodiny alebo priateľov, radi by sme vám dali aj pár tipov na darčekové sety pri narodení bábätka.
Dánska značka Maileg vytvorila darčekový set v kufríku, v ktorom nájdete pletenú deku s brmbolcami a roztomilú detskú hrkálku. Kufrík v jemných zemitých farbách sa bude krásne hodiť do každého interiéru a môžete doň ukladať všetky milé spomienky na príjemné chvíle vášho drobca. V ponuke ich máme v dvoch farebných prevedeniach – v jemnej ružovej a príjemnej mintovej farbe.

Značka Little Dutch priniesla na trh spomienkový box, v ktorom nájdete obálku, do ktorej rodičia môžu vložiť prvý pramienok vláskov, bavlnené vaky pre prvý pár topánočiek a obľúbený cumlík. Súčasťou je aj rastový meter a malé škatuľky pre prvé zúbky, spomienky a iné poklady. Nezabudli ani na kartičky pre odtlačky rúk a nôh, snímky z ultrazvuku, prvé slová a fotky bábätka s poznámkami, štítky s menovkou napríklad z pôrodnice a množstvo ďalšieho na uchovanie tých najkrajších spomienok.
A aby ste si naozaj mali z čoho vyberať, tak vám radi spomenieme aj darčekový box Meiya&Alvin s myškou Meiya v ružovom prevedení alebo so sloníkom Alvinom v modrom prevedení. Okrem hračky v boxe nájdete aj rozprávkovú knižku s jednoduchým textom v angličtine.

 

Nezabúdajme na to, že aj v tomto prípade platí – menej je viac. Množstvom rôznych podnetov môžeme svoje deti aj preťažiť. Jasným znakom je odvracanie hlavy, zívanie alebo nervozita, práve preto by si rodičia mali na výbere hračiek dávať záležať. Málokedy je tou najlepšou voľbou všetko blikajúce a hlučné. Ak vám tento článok s inšpiráciami nestačil, skúste si pozrieť aj našu špeciálnu kategóriu venovanú bábätkám.