Rolové hry si často spájame s teambuildingami alebo rôznymi školeniami, počas ktorých nás školiteľ potlačí (často nie úplne jemne) do toho, aby sme si nejaké zahrali a vžili sa tak do pozície niekoho iného. Hranie rolí poskytuje človeku bezpečné prostredie, v ktorom sa prvýkrát stretnete s rôznymi scenármi, čo buduje dôveru v členov tímu, ktorí mu môžu pomôcť v jeho každodenných úlohách. To isté platí aj pri rolových hrách našich detí. Často sa vďaka nim dokážu pripraviť na ťažšie chvíle – návšteva zubára, alebo pochopiť pohľad na svet iných – keď sa hrajú na kuchárov a “varia” pre iných, kým oni nie sú veľkí jedáci…

Rozmýšľali ste niekedy, čo sa asi deje v mysli vašich detí?

Chytilo vaše dieťa niekedy do ruky diaľkový ovládač a tvárilo sa, že je to telefón? Zobralo niekedy do ruky obyčajnú drevenú kocku a hralo sa s ňou, ako keby to bolo auto? Mojej dcérke niekedy stačilo iba pero alebo môj diktafón, aby sa hrala na to, že telefonuje s babkou. To všetko je výborný základ rolových hier, ktoré sú pre zdravý vývoj detí tak potrebné. Dokonca aj detskí terapeuti používajú terapiu rolami na pomoc deťom, ktoré prechádzajú ťažkými situáciami, pretože to je tá najlepšia cesta, ako z nich dostať ich trápenia. V úlohe niekoho iného sú deti odvážnejšie hovoriť o svojich vlastných pocitoch.

 

Rolové hry môžeme dokonca rozdeliť do niekoľkých skupín:

Zamestnanecké rolové hry

Tie sú asi tie najčastejšie a neraz k tomu dopomáha aj široká ponuka hračiek na trhu. Aj u nás v Minilove nájdete niekoľko kúskov, ktoré sú zamerané na rolové hry, v ktorých sa deti hrajú na konkrétne povolanie.
Stačí, keď im dáte k dispozícii kufrík s lekárskym príslušenstvom a hneď máte doma toho najskúsenejšieho lekára.
S rovnakou radosťou vám deti pripravia to najchutnejšie imaginárne jedlo, ktoré ste kedy jedli, ak majú k dispozícii detskú kuchynku, alebo rôzne kuchynské príslušenstvo. Stalo sa vám už, že sa váš drobec dostal do obdobia, keď netúžil stáť pred fotoaparátom, ale s oveľa väčšou chuťou by stál za jeho objektívom?
Vďaka drevenému fotoaparátu sa z každého nadšenca môže stať ten najlepší fotograf široko ďaleko, ktorému sa podarí každá fotka 🙂

 

Fantazijné rolové hry

Iba o trocha menej známe sú tie, ktoré zobrazujú postavičky detskej fantázie. A aj keď u niektorých rodičov nie sú veľmi obľúbené, pretože nezobrazujú realitu, často sú pre detskú dušu potrebné.
Všetky víly, čarodejnice, škriatkovia, superhrdinovia, tí ktorí nosia plášte, sukne, princeznovské šaty, masky alebo čarovné paličky, tak tí im neraz pomôžu rozpoznať dobré od zlého a zároveň povzbudia k statočnosti a odvahe, ktorú hľadajú. Rozprávkový svet má zväčša požadovanú štruktúru a jasne dané pravidlá, ktoré sa dajú veľmi jednoducho pochopiť. Práve preto sa tento svet javí deťom ako bezpečný, ľahko sa v ňom vedia zorientovať a môžu sa na jeho pravidlá spoľahnúť.
Úlohy jednotlivých postáv sú zväčša jasne vymedzené, takže deti zreteľne vidia ako sa chovajú zlí a ako tí dobrí. Rozprávky prispievajú k vymedzeniu detskej identity, uspokojujú potrebu stotožnenia s hlavným hrdinom. Rovnako uspokojujú potrebu nádeje, lebo ako to už v rozprávkach býva zvykom – všetko zlé sa nakoniec v dobré obráti a v to veríme aj v dospelosti, všakže? 🙂

 

Reálne situácie

Hranie situácií z reálneho života, ako je kempovanie alebo stavanie bunkrov – umožňuje deťom dozvedieť sa o svojom skutočnom prostredí, čo im pomáha rozvíjať fyzické schopnosti a komunikačné schopnosti. Ja sama som v detstve neraz hrávala hru na veľmi malý opustený ostrov, kde som mala obmedzený priestor na ďalšie veci. Priznávam, ono to je asi skôr z tej fantazijnej oblasti, ale nie je to úplne nereálne, ak prižmúrime všetky oči, ktoré čítajú tento článok 🙂 Dobrovoľne som sa tak “nútila” rozhodovať, čo si na ten ostrov zoberiem a čo nie. O 20 rokov som dostala podobnú úlohu na pohovore a stačilo si už iba zameniť obľúbeného macka za zápalky…

Hranie sa s bábikami a ich kočíkovanie je tiež súčasťou reálnych rolových hier, keď sa deti dostávajú do pozície mamičky alebo otecka. Áno, aj chlapci sa radi hrajú s bábikami a žiaden dospelý by im to nemal zakazovať, pretože práve tieto hry sú výborným predpokladom k tomu, aby z nich vyrástli empatickí muži.
Rovnako si môžete s deťmi veľmi pekne posedieť a vypiť imaginárny čaj z krásnej čajovej súpravy, vďaka ktorému sa môžete s drobcom porozprávať a dozvedieť sa viac o tom, čo mu robí radosť alebo naopak, zistíte to, čo ho trápi.
Istotne ste tiež zažili, že vaše dieťa priťahovalo najviac to, na čo by nemali ani siahnuť. Napríklad žehlička a žehliaca doska? Skúste im dopriať možnosť robiť s vami tieto činnosti aj prostredníctvom hry, samozrejme bezpečne.

Hranie rolí je učenie sa skrytým, veľmi nenápadný avšak za to veľmi zábavným spôsobom

„Logika vás dostane od A do Z, predstavivosť vás dostane všade.“ – Albert Einstein

Doprajem deťom priestor, aby vďaka svojej predstavivosti zažívali veci dosiaľ nepoznané, aby vďaka nim získavali istotu a rozširovali si svoje obzory. Veď aj my sme sa zvykli hrávať na rôzne povolania, tak prezraďte, čím ste chceli byť vy?