Silvia Škultéty je nielen známa slovenská blogerka, ale aj veľmi dobrá kamarátka s eshopom Minilove. Pomáhala s jeho rozbehom a neraz bola aj súčasťou spolupráce, ktorá vždy dopadla na výbornú. So svojou dcérkou Natálkou tvoria krásne babské duo, vďaka ktorému je nie jedna domácnosť mimoriadne zorganizovaná. Jej instagram je plný zaujímavých tipov ako uskladniť veci v domácnosti či oblečenie. Som veľmi rada, že si aj napriek povinnostiam a písaniu knihy o tom, ako si doma urobiť poriadok, našla čas na rozhovor o tom, ako je to s výberom hračiek u nich doma.  

Silvi, skôr ako sa vrhneme na to, ako vyberáš detské hračky pre Natálku, spomínaš si na svoju obľúbenú hračku z detstva? Aká bola?

Spomínam, mala som bábiku – volala sa Anička a mala som ju veľmi rada. My sme sa rady hrávali tak, že sme si vyrábali domčeky pre bábiky z kartónov a zariaďovali sme im izby. Boli to také naše Barbie domy, ale bola to taká väčšia klasika. Vyrábali sme si zariadenie do domčeka ako paplóny a rôzne ďalšie veci a práve s nimi sme sa najčastejšie hrávali aj s kamarátkami na panelákových chodbách. To bola pre mňa tá najväčšia zábava.

Zdedila niektoré hračky Natálka po tebe alebo manželovi?

Bohužiaľ nie, my sme boli traja súrodenci a aj keď tých hračiek bolo celkom dosť, tak boli často v horšom stave, tak to mamina často triedila a buď ich posielala ďalej alebo ich rovno vyhadzovala. Nenechala mi na pamiatku žiadne hračky, ja však už Natálke hračky odkladám, tak verím, že sa mi ich podarí uchovať, že jej budem môcť neskôr dať nejakú jej hračku z detstva.

Pamätáš si, ktorú hračku ste kúpili Natálke ako úplne prvú? Možno ste jej ju dokonca odložili ako spomienku?

Mám odložených plyšových mojkáčov, jeden je zajačik a druhá je mačička. Dostala aj od svojich krstných rodičov takú kravičku, ktorá sa môže natiahnuť a začne hrať takú príjemnú melódiu, no a tú má až doteraz, tej sa zatiaľ nechce vzdať. Takže tú jej neskôr určite odložím.

Podľa čoho vyberáš každú hračku? Na čom si dávaš záležať?

Jednoznačne je to dizajn, farby a materiál. U mňa vyhráva predovšetkým drevo, ktoré musí byť aj v pekných farbách a hračka musí byť aj pekne nadizajnovaná, aby ma oslovila. To je pre mňa to najdôležitejšie.

Stalo sa, že tvoj výber nemal u Natálky veľký úspech, že sa jej hračka nepáčila?

Našťastie nikdy. Sme na jednej vlne a našťastie sa Natálke vždy hračky páčia, takže s týmto nemáme nikdy problém. Ona sa poteší naozaj každej hračke, je veľmi nenáročná.

Zvykneš nejaké hračky aj sama vyrábať alebo radšej vyberáš z ponuky eshopov?

Skôr si vyrábame nejaké aktivity a pokusy, priamo hračky nie. Ja sa spolieham na veľmi peknú a slušnú ponuku hračiek v eshopoch, ktoré máme na Slovensku.

V tvojich stories sme mali neraz možnosť vidieť, že niektoré kúsky Natálke nedávaš v krabiciach, ale poskladáš ich vopred, aby hračku dostala už pripravenú na hru. Prečo je to podľa teba fajn?

Určite je to fajn, ak je to hračka, ktorú si dieťa rozbaľuje ako darček, pokiaľ je to hračka kúpená v priebehu roka, tak to skladanie je taká aktivita dieťaťa s rodičom. Ak dieťa chcete naozaj prekvapiť, tak si myslím, že dáva zmysel, ak si tú hračku nájde a môže si k nej sadnúť a začať sa s ňou hrať. Pokiaľ je to iba krabica rôznych dielov, tak pre to dieťa to je nezaujímavé a chýba tam efekt toho veľkého prekvapenia. Nemôže si ju hneď popozerať a rovno sa z nej aj naozaj tešiť. Musí čakať, kým sa tá hračka zloží, preto mám rada, keď sa hračka predtým vopred pripraví a poskladá.

Hrávate už aj spoločenské hry?

Samozrejme áno, asi posledný pol rok sme spoločenským hrám úplne podľahli. V podstate celá táto situácia s pandémiou tomu veľmi výrazne dopomohli, že som siahla po spoločenských hrách a Natálka má na to už aj vek, takže pomaličky začínam od Človeče nehnevaj sa, cez Čierneho Petra prejsť k nejakej Jenge a Sudoku.

Píšeš knihu o upratovaní/uskladňovaní vecí, bude tam aj nejaká kapitola venovaná práve hračkám? Ako ich čo najšikovnejšie uskladniť?

Áno, bude tam aj kapitola „Detská izba“, v ktorej detailnejšie rozpíšem, ako hračky uskladniť. Budú tam spomenuté boxíky, ale aj vrecúška, do ktorých sa dajú hračky uskladniť. Bude tam aj to, ako upratať pracovné zošity, knihy, alebo aj to ako si urobiť Montessori knižnicu. Sú to všetko detské veci, detské hračky, také tam istotne bude aj kapitola venovaná práve hračkám a detskej izbe.

Na fotkách na tvojom instagrame nie sú v obývačke nikdy žiadne hračky, ako je to možné? Ako sa ti to podarilo, keď vo väčšine domácnosti, kde sú aj deti, sú hračky na každom kroku.

V obývačke máme jednu zásuvku, v ktorej sa momentálne nachádzajú spoločenské hry a nejaké najčastejšie hračky, s ktorými sa Natálka hráva. Ona si to vždy odtiaľ vytiahne, a potom si to tam aj odloží. Chceli sme ju naučiť, že herňa je v podstate detská izba a so všetkými hračkami sa môže hrávať tam, čo sa aj naučila. Niekedy sú samozrejme výnimky, keď chce byť s nami, tak si niečo sama prinesie k nám. Učili sme ju to naozaj od mala, mať takýto systém, ktorý nám funguje. Aj pekne zorganizovaná a zariadená izba je úspech, dieťa tam potom chce tráviť čas, hrať sa a hračky nerozvláčať.

Čo si myslíš, čo je nevyhnutné, aby mala každá detská izba?

Hračky sú v nej samozrejmosť, no mala by mať aj takú knižnicu, aby na ňu deti dočiahli a mohli si knihy vyberať. Košíky, kde si deti nájdu rôzne aktivity, poličku s obľúbenými hračkami, malý stolík a k tomu stoličku, aby si deti mohli kedykoľvek sadnúť a niečo nakresliť alebo sa zahrať po sediačky. Nemusia sa hrať iba na posteli alebo na zemi. Nemalo by tam chýbať ani lego a pekné drevené hračky, nejaké vláčiky a hračky, s ktorými sa detičky naozaj vyhrajú a tie zároveň slúžia aj ako pekná dekorácia. Ja by som do detskej izby nedávala nejaké nezmyselné dekorácie, hračka sama o sebe vie byť neraz krásnym doplnkom. Aj my máme veci, s ktorými sa Natálka až tak často nehrá – napríklad ten vláčik alebo drevené počítadlo a práve tie slúžia ako pekná dekorácia.

Ako vnímaš rôzne dekorácie v detských izbách, ktoré sú na fotkách napríklad na Pintereste? Sú podľa teba dôležité, alebo sú to iba lapače prachu?

Záleží od množstva, pokiaľ je ich pár tak je to podľa mňa v poriadku. Aj my máme pekný drevený domček, v ktorom sú ružové autíčka, je to taká naša zbierka, ktorá je primárne dekoráciou, no Natálka po nich už 4 roky pravidelne siaha a chce sa s nimi hrať. Je fajn vyberať hračky, ktoré aj okrášlia priestor, no predovšetkým sú účelové a dieťa sa s nimi môže aj zahrať. Myslím si, že ak má novorodenec prichystanú detskú izbu, plnú dekorácii a hračiek, tak to sú tie pravé lapače prachu, pretože tie hračky nebudú ešte veľmi dlho využívané a budú na ne iba zbytočne sadať prach.

Hračky, ktoré sú pre menšie deti ako je Natálka odkladáš alebo ich posúvaš ďalej?

Aj odkladám, aj rozdávam. Máme také vrece, kam odkladám hračky, ktoré sa mi páčia, s ktorými sa sama nedokážem rozlúčiť, ale sú tam aj tie pre ňu na pamiatku. Máme veľmi veľa malých kamarátov, naši priatelia majú malé detičky, takže ak k nám prídu a niečo sa im páči, tak im to Natálka veľmi rada podaruje.

Tuší niekedy Natálka, akú hračku dostane na narodeniny alebo Vianoce? Rozprávate sa o tom, čo by chcela alebo iba pozoruješ, čo by ju mohlo baviť?

To je tiež tak 50/50, teraz je už Natálka v takom veku, že si vie povedať, čo sa jej páči, čo možno niekde videla, alebo čo ju zaujíma. Príde zo škôlky, že tam videla niečo, čo ju zaujalo, takže sa tým neraz sama inšpirujem. Na druhej strane ju aj veľmi pozorujem, keď vidím, že má obdobie, že sa začala hrať s bábikami, ktoré prezlieka a prebaľuje alebo varí v kuchynke, tak kúpa tých darčekov je sústredená práve na to. Doplňujeme veci tak, aby ju to viac a viac bavilo a mohla sa s tým hrať.

Takže pozorujem, ale zároveň aj počúvam, čo hovorí. Na Vianoce píše list Ježiškovi, takže ten mi vie byť veľmi nápomocný a na narodeniny vie povedať, čo sa jej páči. Ak náhodou nie, tak kupujem niečo do nášho domčeka pre myšky, tam sa dá vždy niečo nájsť, čo treba doplniť.