Pamätáte si, aké značky pribudli do ponuky Minilove tento rok?

Jednou z nich bola aj nemecká značka HABA, ktorá verí, že vštepovanie základných medziľudských hodnôt, rozvoj tvorivých a nápaditých detí, nie je výlučnou prácou rodičov. Deti vyrastajú a učia sa nové veci aj od svojich bratrancov, priateľov či dokonca učiteľov v škole. Oni všetci ovplyvňujú vývoj každého jedného dieťaťa. Avšak nielen oni, ale aj hračky alebo predmety, s ktorými sa deti hrajú, preto by sme ich správny výber mali vždy dôkladne zvážiť predovšetkým podľa ich aktuálnych záujmov a schopností. Deti sa prostredníctvom hry veľa naučia, napríklad predstavovať si samých seba v rôznych situáciách a aj to, ako je dôležité vcítiť sa do ostatných hráčov. Naučia sa aj to, ako vyhrávať a niekedy napríklad elegantne prehrávať a mnoho iného.

Ja som si pre vás pripravila výber hier značky HABA, ktoré nájdete v ponuke Minilove. Otestovali ich nielen naše deti, ale hrali sme sa aj my (Aj Katka, aj ja). V neposlednom rade sme na ne získavali aj veľmi príjemné ohlasy od vás – spokojných zákazníkov, preto si myslím, že stojí za to sa na ne pozrieť o čosi bližšie. Ak niektorú z nich máte doma, napíšte nám ako sa vám páči alebo ako sa páči vašim deťom.

Spoločenské hry pre deti od dvoch rokov

Kedy je podľa vás vhodný čas zoznámiť deti so spoločenskými hrami? Značka HABA rozdeľuje jednotlivé hry do rôznych sérií a jednou z nich je aj tá pre deti od dvoch rokov – Moja prvá hra. Tieto hry bývajú veľmi jednoduché a zameriavajú sa na rozlišovanie farieb, tvarov či trénovanie pamäte. Podporujú prevažne voľnú hru podľa chute detí, no zároveň zoznamujú malé deti so spoločenskými hrami a potrebou dodržiavať pri hre pravidlá. Samozrejme všetko sa deti učia veľmi nenútenou a hravou formou tak, aby mali pocit, že sa iba zabávajú a objavujú nové schopnosti.

Jednou z takých hier je aj Hladný ako medveď, ktorá je určená pre 1-3 hráčov vo veku od 2 rokov. Posilňuje pamäť, šikovnosť, jemnú motoriku aj jazykové schopnosti dieťaťa. Pri týchto hrách je dôležité pozerať sa na hru veľmi všestranne, vidieť jej potenciál vo viacerých smeroch a nedržať sa za každú cenu návodu. Neraz tieto hry ponúkajú viac možností ako ich hrať. A výnimkou nie je ani Hladný ako medveď, ktorá sa dá hrať minimálne 3 spôsobmi. Jeden spôsob cibrí jemnú motoriku, ďalší je zameraný na precvičovanie pamäte a posledný precvičí detskú reč.

Hra Ide sa spinkať sa medzi deťmi teší tiež veľkej obľube a je možné ju hrať na viac spôsobov podľa aktuálnej chuti malých majiteľov. Večerné rituály bývajú pri starostlivosti o deti veľmi dôležité, s tým asi bude súhlasiť každý rodič. Rozprávať sa o vašej večernej rutine môžete s deťmi aj pri tejto hre, pri ktorej treba tri zvieratká uložiť do postieľky s ich obľúbenou plyšovou hračkou.

Treťou hrou je Nakupovanie, ktorá zábavnou formou zoznámi deti s touto najbežnejšou činnosťou, ktorá je niekedy s deťmi ozaj náročná. Predovšetkým, ak chcú z regálov všetko, čo im chutí. Hra pre malých hráčov učí deti zábavným spôsobom nakupovať na trhu, spoznávať hodnotu peňazí aj orientovať sa v tovare na stánkoch. Každý z hráčov dostane svoj nákupný zoznam so 4 položkami, ktoré treba z trhu priniesť. Kde nájdu ryby a koľko stojí pečivo?

 

Hry vhodné na cesty

Značka Haba nezabúda ani na skúsených cestovateľov, ktorí sa chcú zabaviť pri spoločenských hrách aj na svojich cestách a výletoch. Do batohu si preto môže zbaliť niekoľko mini hier, ktoré sú vhodné na rôzne dovolenky a výlety.
Veľmi obľúbenou je hra Hádaj kto som, pri ktorej platí, že víťazom môže byť iba ten, kto kladie tie najlepšie otázky a vie si správne spájať súvislosti. Kto z vás uhádne, aký obrázok máte práve pripevnený na čelenke? Ste dinosaurus, snehuliak alebo sliepka? 🙂

Mojou veľmi obľúbenou, ktorú by som vám chcela odporučiť z vlastnej skúsenosti je hra Pantomíma, ktorej pravidlá sú naozaj veľmi jednoduché a v kruhu detí a kamarátov si môžete vďaka nej užiť veľa zábavy a radostných chvíľ. Hráči sa striedajú a v časovom limite popisujú vybrané výrazy na kartičkách gestami, mimikou tváre alebo pohybmi tela. Samozrejme to všetko bez vydania akéhokoľvek zvuku.

Značka Haba nezabúda ani na fanúšikov jej klasických spoločenských hier a vytvorila pre nich aj ich mini verzie. Napríklad Mini hra Dračí dych je cestovná verzia klasickej hry, pri ktorej musí otec Drak roztopiť ľadovú vežu a hráči môžu pozbierať trblietavé kamene v správnych farbách.

 

Rodinné spoločenské hry

Spoločenské hry sú samozrejme predovšetkým o zábave, ale nezabúdajme na to, že môžu vo veľkej miere deti vzdelávať. A nielen deti, keďže pri niektorých si môžeme oprášiť vedomosti aj my dospelí. Napríklad pri hre Krajiny sveta alebo Krajiny Európy si môžeme všetci zopakovať mená krajín, hlavných miest alebo dokonca ich pozície na mapách či vlajky. Hru odporúčame aj v prípade, že poznáte dieťa, ktoré sa s geografiou až tak veľmi nekamaráti a rozpoznávanie krajín mu robí problém.

Pre všetkých malých milovníkov príbehov a rytierov je tu hra Súboj Rytierov, vďaka ktorej vstúpite do sveta legiend, drakov a iných mýtických netvorov a zahrajte si s deťmi rýchlu spoločenskú hru. Je vhodná pre všetky deti od 5 rokov, ktoré túžia po dobrodružstve a cítia, že sú v srdci rytieri.

Nie je veľa hier, pri ktorých sa očakáva, aby boli všetci zúčastnení ticho, ale hra Ticho ako myšky medzi ne dozaista patrí. Každý hráč musí ťahať paličky zo syrového hradu tak, aby ho bolo počuť čo najmenej. Nie je to však úplne jednoduché, keďže sú na hrade umiestnené aj malé zvončeky, ktoré nesmú zazvoniť! Ktorý hráč úspešne získa veľký kus kráľovského syra?

Samostatný priestor by som chcela venovať hre Ovocný sad, ktorú si aj u nás môžete kúpiť v rôznych verziách. Havran Theo je súčasťou detského sveta hier už 35 rokov a pre značku Haba je už akýmsi maskotom, ktorý je súčasťou množstva hračiek a hier tejto značky. Od jej vzniku sa predali viac ako 3 milióny verzií tejto hry, v ktorej sa chce Čierny havran dostať do sadu prv ako hráči a zamaškrtiť si na šťavnatom ovocí. Hra pre najmenších zberačov obsahuje veľké drevené ovocie, ktoré môžete v prípade potreby využiť aj v detskej kuchynke. Hra pre staršie deti obsahuje viac menšieho ovocia, takže sa doba jednej hry môže predĺžiť a pre tých, ktorých táto hra tak baví, že by si ju chceli zbaliť aj na cesty, existuje aj verzia v kovovom obale.
Toto je fantastická kooperatívna hra, pretože všetci spolupracujú na zbieraní ovocia tak, aby sa k nemu nedostal pažravý havran.

 

Tak koľko žltých škatúľ s výbornými spoločenskými hrami máte doma vy? Ktorá sa vám páči najviac a chceli by ste ju možno vyskúšať? Napíšte nám pod článok do komentára.